Bij alle Europese grensovergangen, waaronder diverse Nederlandse luchthavens, wordt het Entry/Exit System (EES) ingevoerd. Het EES vervangt het handmatig stempelen van paspoorten van reizigers uit niet-EU landen. Het is een geautomatiseerde en digitale databank waarin precies staat welke niet-EU-onderdanen het Schengengebied in- en uitreizen. Het EES wordt vanaf 12 oktober 2025 in fases geïmplementeerd. Het ministerie van IenW is betrokken bij de implementatie.

Vereenvoudiging grenscontrole niet EU-onderdanen

Het doel van het EES is om grip te houden op welke niet-EU-onderdanen zich op Europees grondgebied bevinden. Daarnaast maakt het grenscontroles makkelijker en efficiënter. 

Implementatie in 180 dagen

De invoering van het systeem is complex. Implementatie vindt namelijk plaats tijdens een lopende operatie: alle grensovergangen blijven open. Mede door Nederlandse inzet is het mogelijk om de implementatie in fases uit te voeren. Na 180 dagen moet het EES volledig geïmplementeerd zijn. Tot die tijd krijgen mensen (ook) nog een stempel in hun paspoort.

EES-database

Op Schiphol passeren reizigers een kiosk waar ze onder andere gegevens uit hun reisdocument moeten invullen die in de EES-database worden opgeslagen. Denk aan naam en geboortedatum, datum en plaats van aankomst, en datum van vertrek. Daarnaast worden er gezichtsopnames gemaakt en moeten reizigers vingerafdrukken afgeven. Deze gegevens blijven maximaal drie jaar lang geldig en kunnen in combinatie met een geldig reisdocument gebruikt worden om de grens sneller te passeren.

Voor reizigers vanuit landen buiten Schengengebied

Het EES registreert alleen gegevens van reizigers die naar Europa reizen vanuit landen buiten het Schengengebied voor een kort verblijf van maximaal 90 dagen binnen een periode van 180 dagen. Burgers van de Unie worden niet geregistreerd in het EES. Nederlandse burgers staan dus niet in het EES.

Meer informatie over het EES